Hem

Vinnare - Månadstävlingen

Tävlingarna har varit införda i medlemsbladet och e-utskicket KfS Nyhetsbrev. Alla vinnare meddelas personligen.

Var ligger Coop butiken vid världens ände? ( Juni-Junli 2022)

Rätt svar: Butiken ligger i Trosa

Vinnare:

Meddelas så fort dragning är gjord.

 

Var ligger butiken? ( Maj 2022 )

Rätt svar: Coop Tystberga

Vinnare:

Eija Sturk, Södertälje
Maria Öhman Silen, Strängnäs
Ludwig Holm, Uppsala
Britt-Marie Vennerberg, Linköping
Maria Soboleva Fries, Järfälla

Birgitta Gustafsson, Oxelösund
Chatarina Liden, Stockholm
Marianne Lord, Sorunda
Gösta Gustavsson, Enskede
Bo Edlund, Huddinge

 

Vilken tidning? ( Mars-April 2022)

Rätt svar: Tidningen VI
Vinst: Tio vinnare får 100 kr i presentcheck på Coop


Vinnare:
Anette Andersson, Uppsala
Hans Persson, Bromma
Carl Erik Mokvist, Katrineholm
Nenita Gidby, Linköping
Ulla Persson, Tumba

Mats Jansson, Haninge
Karin Korsman, Holmsund
Birgitta Näsman, Västerås
Hanna Sjölund, Stockholm
Bibi Rodeby, Sundbyberg

 

Testa värde i Hållbarhetsdeklarationen (Feb 2022)

Rätt svar: Änglamarks Mellanmjölk har ett värde 1 på skalan för Biologisk mångfald enligt hållbarhetsdeklarationen.
Vinst: Tio vinnare får 100 kr i presentcheck på Coop.

Vinnare:
Thomas Hogan, Hölö
Lill-Britt Jonsson, Vingåker
Lennart Häggström, Uppsala
Eia Sturk, Södertälje
Thomas Mejtoft, Umeå

Kristina Vos, Järfälla
Charlotte Gundel, Norrtälje
Annie Idolfsson, Uppsala
Vikor Dimovski, Huddinge
Sören Eklund, Stigtomta

 

Vad heter appen (Nov-Dec 2021)

Rätt svar: Scan&Pay
Vinst: Tio vinnare får 100 kr i presentcheck på Coop.

Vinnare:

Veronika Agering, Solna
Rebecka Stavbom, Enskededalen
Sune Linder, Nyköping
Helena Mjärdner, Bromma
Jenny Karström, Uppsala

Monika Taylan, Tullinge
Robert Broström, Rönninge
Maj-Britt Eriksson, Torshälla
Susanne Ohlsson, Nynäshamn
Dorota Piasic, Huddinge

 

Vem vann Änglamarkspriset? (Okt 2021)

Rätt svar: Vinnare av Änglamarkpriset 2021 tilldelades Sopköket.
läs mer här : https://www.coop.se/hallbarhet/samarbeten/anglamarkspriset/anglamarkspriset-2021/

Vinst: Tio vinnare får 100 kr i presentcheck på Coop.
Vinnare:

Kattis Iveblad, Sundbyberg
Jarmo Pitkänen, Stockholm
Linda Malm, Skogås
Maud Forsberg, Nyköping
Malin Dahlqvist, Norrtälje

Gabriella Eskilsson, Uppsala
Mikael Nordin, Solna
Urban Wingenblixt, Kungsängen
Sven-Olof Emilsson, Stockholm
Bo Wangel, Järfälla

 

Hur många år fyller Änglamark? (Aug/Sep 2021)

Rätt svar: Coops varumärke Änglamark fyller 30 år i år.
Vinst: Tio vinnare får 2 fribiljetter till Skansen för 2022.
Vinnare:

Åsa Kjellkvist, Skogstorp
Agnes Thor, Bandhagen
Pia Haverinen, Arboga
Anette Andersson, Kungsängen
Monica Hammarberg, Uppsala

Daniel Löhr, Handen
Markku Knuuttila, Linköping
Hanna Risell, Farsta
Linda Sparrliden, Upplands Väsby
Jonas Brus, Nykvarn

 

Vad kallas skärmen? (Juni/juli 2021)

Rätt svar: Skärmen som finns i alla Coop-butiker kallas Medlemspunkten
Vinst: Tio vinnare får två fribiljetter var till Skansen
Vinnare:

Gun-Britt Håkansson, Nacka
Alexander Weibust, Kungsängen
Charlotte Gundel, Norrtälje
Kristina Vos, Järfälla
Christian Serrano, Stockholm

Helena Nordstrand, Solna
Mira Kempe, Saltsjö-Boo
Maud Lindgren, Stockholm
Melvin Werner, Gnesta
Jenny Andersson, Enskede

 

 

Hur många parametrar? (Maj 2021)

Rätt svar: Hållbarhetsdeklarationen redovisar tio olika
parametrar på hållbarhet. Testa gärna. Det är bara att ladda ner Coop-appen och scanna streckkoden på varan.
Vinst: Tio vinnare får två fribiljetter var till Skansen
Vinnare:

Lena Månsson, Stockholm
Rolf Nissen, Stockholm
Anders Werner, Björnlunda
Irene Larsson, Vetlanda
Pontus Boden, Vällingby

Bjarne Jonsson, Huddinge
Fredrik Imfrost, Hägersten
Helle Andersson, Älta
Hanna Kempe, Nacka
Nelia Werner, Gnesta

 

Var heter Hotell och Konferensgården (Mars-April  2021)

Rätt svar: Hotell och Konferensgården heter Skytteholm och ligger på Ekerö
Vinst: Tio vinnare får en presentcheck på 100:- till Coop på
Vinnare:

Ingegerd Jansson, Vendelsö
Maria Zetterblom, Sollentuna
Maud Widen, Årsta
Mats Lindström, Stockholm
Frida Nilsson, Nynäshamn

Åsa Johansson Danell, Lidingö
Adam Ambroziak, Södertälje
Cecilia Carlvik-Bodén, Bromma
Jens Mangor, Stockholm
Anders Aalbu, Farsta

 

Var ligger butiken? ( Jan-feb 2021)

Rätt svar: Coop Bredden
Vinst: Tio vinnare får en presentcheck till Coop på 100:- var
Vinnare:
Andreas Modin, Vallentuna
Anne-Marie Eriksson, Norrtälje
Bertil Jonsson, Saltsjö-Boo
Daniel Fonad, Uppsala
Eva Persson, Huddinge

Lisa Könönen, Upplands Väsby
Sebastian Johansson, Kungsängen
Tore Kleist, Bromma
Wisam Istifan, Södertälje
Tomas Lind, Upplands Väsby

 

Var ligger butiken? (December 2020)

Rätt svar: Coop Bålsta
Vinst: Tio vinnare får en presentcheck till Coop på 100:- var
Vinnare:
Anette Westergren, Stockholm
Henna Ohranen, Skarpnäck
Birgitta Savikko, Bandhagen
Pernilla Stafsen, Stockolm
Gunvor Englund, Stockholm

Jens Andersson, Stockholm
Lennart Wilhelmsson, Älvsjö
Ove Olsson, Stockholm
Susanne Israelsson, Värmdö
Hanna Risell, Farsta

 

Var ligger butiken? ( November 2020)

Rätt svar: Coop Hagastaden
Vinst: Tio vinnare får en presentcheck till Coop på 100:- var.
Vinnare:

Kurt Werner, Årsta
Suzan Hussein, Finspång
Anders Werner, Björnlunda
Stina Kempe, Saltsjö-Boo
Kristina Danielsson-Hedlund, Tumba

Eija Cohen, Stockholm
Sargit Adolfsson, Knivsta
Hans-Olof Embäck, Åkersberga
Jimmy Blomqvist, Trångsund
Niclas Wessberg, Norrtälje

 

 

 

 

Var ligger butiken? ( Oktober 2020)

Rätt svar: Stora Coop Arninge
Vinst: Tio vinnare får en presentcheck till Coop på 100:- var.
Vinnare:

Emma Kronborg, Stockholm
Simon Moen, Åkersberga
Lars Åkerman, Stockholm
Lana Asinger, Märsta
Karin Beckman, Vällingby

Cecilia Israelsson, Kungsängen
Edit Orem, Järfälla
Petra Bönström, Farsta
Rebecca Johansson, Kungsängen
Gunnel Malmros, Norrtälje

 


 

 

Vad kallar Coop deklarationen? ( September 2020)

Rätt svar: Verktyget som Coop tagit fram för att visa hur livsmedlet påverkar jorden resurser, klimat och samhälle kallas Hållbarhetsdeklarationen.

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare: 
Christin Vines Hansen, Stockholm
Nelia Werner, Gnesta
Frida Kempe, Saltsjö-Boo
Eva Strandberg, Nacka
Ingemar Foss, Stockholm

Eeva Aine, Stockholm
Ann Persson, Stockholm
Clas Öhman, Huddinge
Anders Werner, Björnlunda
Maud Karlsson, Sundbyberg

 

 


Vilken butik? (Augusti 2020)

Rätt svar: Coop Skarpnäck
Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:
Helena Edwardsson, Spånga
Irene Larsson, Vetlanda
Elsie Markenfelt, Sollentuna
Jenny Bogos Paulsson, Skogås
Vildana Sundo, Bagarmossen

Jennie Eriksson, Stockholm
Emil Gardelius, Sundsvall
Maria Sjöstrand, Tyresö
Ulla Kruse-Hellqvist, Hammarö
Bo Pettersson, Huddinge


Vilken butik? (Juni/juli 2020)

Rätt svar: Coop Liljeholmen
Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:
Tatiana Silva, Upplands Väsby
Peter Elala, Uppsala
Martin Tulldal, Bandhagen
Peter Norberg. Stockholm
Gerasimos Loutos, Stockholm

Veronica Haag, Stenhamra
Emilia Pettersson, Segeltorp
Mehrdad Fahiminia, Stockholm
Erik Åkesson, Norsborg
Elisabeth  Ericsson, Huddinge


Var ligger butiken? (Maj 2020)

Rätt svar: Coop Norrtull, Vanadisvägen
Vinst: Två fribiljetter var till Skansen
Vinnare:

Lena Askenberg, Stockholm
Emma Shanley, Hägersten
Eva Sandh, Stockholm
Ritva Kauranen, Tyresö
Kristina Danielsson-Hedlund, Tumba

Yngve Ståhl, Ekerö
Kai Åhman, Johanneshov
Elisabeth Löfgren, Bromma
Carin Lindqvist, Ösmo
Carina Jonsson, Vendelsö


Var ligger butiken? (April 2020)

Rätt svar: Stora Coop Västberga
Vinst: Två fribiljetter var till Skansen
Vinnare:

Hans Olin, Älvsjö
Alvin Werner, Gnesta
Ola Kaj, Tyresö
Ann Pettersson, Hägersten
Annah Mumbua Nguma, Nynäshamn

Kristina Danielsson-Hedlund, Tumba
Markus Liljeberg, Farsta
Nina Sjödin, Stockholm
Philip Clarke, Stockholm
Sven Böhlin, Åkersberga

Olle Norrby, Solna
Jens Andersson, Stockholm
Klas Wahlgren, Bromma
Marie Nelson, Västerås
Sara Liljeberg, Farsta

Carina Södergran, Bagarmossen
Lena Jakobsson, Hägersten
Jarmo Pitkänen, Stockholm
Kurt Werner, Årsta
Aneta Sjöberg, Älvsjö

 


 

Vilken butik? (Mars 2020)

Rätt svar: Coop Klockarvägen, Södertälje
Vinst: Två fribiljetter var till Skansen
Vinnare:

Per Wilhelmsson, Vallentuna
Aina Lorentzon, Södertälje
Kristina Danielsson-Hedlund, Tumba
Emil Nordlund, Vega
Johan Wallinder, Hägersten

Sinan Betti, Södertälje
Anton Seth, Årsta
Kerstin Aronsson, Stockholm
Johan Brus, Nykvarn
Tom Björkstedt, Huddinge

Heikki Henttu, Södertälje
Kjell Lundqvist, Tyresö
Patrik Hellström, Stockholm
Maria Challma, Södertälje
Siw Lindgren, Sorunda

Carina Jonsson, Vendelsö
Kerstin Ljungblom, Spånga
Fredric Kronestedt, Bromma
Kerstin Wilhelmsson, Älvsjö
Julia Bradford, Årsta


Vilken butik? (Februari 2020)

Rätt svar: Coop Råsundavägen

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

Lena Mejtoft, Umeå
Edith Orem, Järfälla
Jill&Thord Frimodig; Solna
Kjell Lundqvist, Tyresö
Korosh Salehi, Stockholm, Saltsjö-Boo

Karin Hagelin, Älta
Sara Liljeberg, Farsta
Johan Falgert, Saltsjö-Boo
Lars Rodenkirchen, Märsta
Birgitta Limer, Stockholm

Lina Lagerbäck, Solna
Natalie Rönnkvist, Upplands Väsby
Frida Rindefors, Kungsängen
Gunilla Karlsson, Ytterhogdal
Mikael Rosenius, Farsta

Sarah Geoffe, Nässjö
Anna Conradsson, Sundbyberg
Carina Bolander, Tyresö
Emma Wilhelmsson, Vendelsö
Stig Gustafsson Rääf, Solna


Vilken butik har bytt från plast till papper? (Januari 2020)

Rätt svar: Coop Hammarby Sjöstad

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

Helena Nilsson, Huddinge
Åsa Werner, Saltsjö-Boo
Lennart Sven Olof Ängeby, Årsta
Maria Hårdberg, Bagarmossen
Britt-Marie Möller, Hägersten

Maren Alfvin, Saltsjö-Boo
Mikael Werner, Gnesta
Najmeddin El Agile, Södertälje
Kajsa Klinge, Farsta
Maria Sjöberg, Bagarmossen

Lena Bristrand, Sundbyberg
Charlotte Gundel, Norrtälje
Johanna Stigen, Trångsund
Ofelia Dennerholm, Uttran
Bertil Wilhelmsson, Vallentuna

Björn Radik, Hägersten
Mart Pöld, Älvsjö
Joel Martinsson, Farsta
Göthe Winberg, Järfälla


Vad heter den nya medarbetaren i Bromma? (December 2019)

Rätt svar: Roboten på Stora Coop i Bromma heter Cooper.

Vinst: Femton vinnare får 100 kr i presentkort på Coop

Vinnare:

Anne Andersson, Södertälje
Kristina Wigsten, Skå
Ulrika Lund, Bromma
Niclas Meier, Hölö
Kajsa Amborn, Knivsta

Christian Tyren, Boden
Erykah Westerberg, Järna
Kamel Ourir, Solna


Björn Freyhult, Sollentuna
Arne Jansson, Svartsjö

Rickard Moberg, Älvsjö
Siv Olofsson, Bromma
Monica Fors, Västerhaninge
Christin Imfrost, Hägersten
Mathias Olofsson, Luleå


Var ligger butiken? (November 2019)

Rätt svar: Coop Malmvägen, Sollentuna

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

William Torres, Solna
Nilgûl Ûlgen, Spånga
Annika Hörnsten, Sollentuna
Bitte Bohlén, Sollentuna
Kjell Jarås, Bålsta

Anette Lilian Häggström, Sollentuna
Marianne Edenberg, Stockholm
Lillemor Katz, Johanneshov
Barbara Undmark, Rönninge
Camilla Wallén, Bagarmossen

Siobhan Wallhuss, Kungsängen
Johan Linde, Bromma
Stina Kempa, Saltsjö-Boo
Guayarmin Kroon, Malmö
Ingrid Larsson, Sundbyberg

Jarmo Pitkänen, Stockholm
Bosse Pettersson, Huddinge
Ann-Christin Flankert, Upplands-Väsby
Kristina Vos, Järfälla
Sirppa Persson, Sollentuna


Vilken butik? (Oktober 2019)

Rätt svar: Coop Reimersholme

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

Niclas Wessberg, Norrtälje
Kajsa Amborn, Knivsta
Edith Orem, Järfälla
Agneta Johansson, Stockholm
Agneta Edholm, Bromma

Kerstin Nilsson, Brandbergen
Thomas Åqvist, Stockholm
Anne-Bett Zaar, Skarpnäck
Sebastian Suursööt, Tyresö
Henrik Ojde, Stockholm


Johanna Lundin, Hägersten
Chatarina Lidén, Åkersberga
Malin Sundberg, Rimbo
Carin Lindqvist, Ösmo
Linnéa Hunn, Sollentuna


Tuire Toivanen, Stockholm
Jesper Rellme, Enskededalen
Bogdanka Tasic, Bandhagen
Margareta Wangel, Järfälla
Pia Niklasson, Nynäshamn

 


Vilken butik? (September 2019)


Rätt svar: Coop Grand Central i Sundbyberg

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

Christina Filén, Svartsjö
Annica Waller, Upplands Väsby
Charlotte Gundel, Norrtälje
Moa Schonberg, Stockholm
Anders Forsberg, Sundbyberg

Petra Nordqvist, Huddinge
Johanna Oksanen, Sundbyberg
Jaqueline Bajo Lundberg, Stockholm
Jens Andersson, Stockholm
Edith Orem, Järfälla

Eeva Aine, Stockholm
Anthony Abudaff, Sundbyberg
Thomas Andersson, Älta
Karolina Eriksson-Gonzales
Christoffer Moberg, Stockholm


Carola Angeria, Saltsjö-Boo
Tomas Sjöström, Umeå
Carina Jonsson, Vendelsö
Jan-Olof Hägbom, Sundbyberg
Anneli Myrin-Holloway


Vilken butik? (Augusti 2019)

Rätt svar: Stora Coop Märsta

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

Björn Brorsson, Åkersberga
Ulla&Stig Alexandersson, Märsta
Elsa Markenfeldt, Sollentuna
Petra Bönström, Farsta
Eva Kraft, Märsta

Dunja Duranovic, Sundbyberg
Monica Häggqvist, Sollentuna
Mathilda Samson, Sundbyberg
Anders Brunnström, Stockholm
Staffan Uddeholt, Solna


Yngve Ståhl, Ekerö
Thereze Torkkeli, Stockholm
Anita Lindberg, Sigtuna
Predrag Cupurdija, Vällingby
Bonnie Engström, Skärholmen

Patricio Rossi, Märsta
Lars Sundin, Björnlunda
Edit Orem, Järfälla
Yvonne Murman, Stockholm
Bodil Kajrup, Knivsta


Vilken butik? (Juni/juli 2019)

Rätt svar: Coop Zinkensdamm

Vinst: Två fribiljetter var till Skansen

Vinnare:

Berit Knutsson, Skarpnäck
Margareta Wångberg, Stockholm
Kurt Werner, Årsta
John Forsberg, Sundbyberg
Irene Larsson, Vetlanda

Frida Kempe, Saltsjö-Boo
Gunilla Antvik, Enskede Gård
Ann-Christin Flankert, Upplands Väsby
Yvonne Bator, Vällingby
Mikael Olander, Stockholm

Christer Bönström, Farsta
Paul Moerman, Rönninge
Åsa LIndgren, Älvsjö
Thomas Åqvist, Stockholm
Carina Wallin, Hägersten

Roger Modig, Kungsängen
Patrick von Knorring, Stockholm
Charlotte Hallberg Agantyr, Sollentuna
Gricelda Flores De Vigo, Huddinge
Edith Orem, Järfälla


Vilken butik? (Maj 2019)

Rätt svar: Stora Coop Tumba

Vinst: Två fribiljetter till Skansen.

Vinnare: 

Alex Silva, Järfälla
Björn T Olsson, Nävekvarn
Inga Lill Davidsson, Rönninge
Kristina Embäck, Åkersberga
Ulla Hellqvist, Hammarö

Mattias Olofsson, Luleå
Frank Grenehed, Rönninge
Sara Liljeberg, Farsta
Rikard Moberg, Älvsjö
Christina Thelen, Sollentuna

Tommy Bergman, Rönninge
Emelie Krantz, Stockholm
Markus Liljeberg, Farsta
Mikael Delang, Stjärnhov
Anna-Lena Jansson, Norrtälje

Viveca Skoglund, Hägersten
Anders Hedlund, Årsta
Ruth Persson, Tumba
Madeleine Rosenquist, Stockholm
Agneta Peterson, Stockholm

 


Var ligger butiken? (April 2019)

Rätt svar: Stora Coop Brunna Park i Kungsängen

Vinst: Två fribiljetter till Skansen.

Vinnare:

Elisabeth Wiberg, Bromma
Rebecca Johansson, Kungsängen
Gun Wiberg, Järfälla
Zerin Kazi Hague, Kungsängen
Niclas Wessberg, Norrtälje

Mia Gärdin, Järfälla
Tidarat Forsberg, Sundbyberg
Ingrid Carlqvist, Spånga
Jonas Wilén, Danderyd
Henrik Ojde, Stockholm

Maj-Lis Forsberg, Sundbyberg
Zyrie Israels, Kungsängen
Rikard Moberg, Älvsjö
Carina Bolander, Tyresö
Oliver Karlsson, Nacka

Lena Kvick, Upplands Väsby
Carina Lindfors, Handen
Linda Nordholm, Järfälla
Viktor Rapp, Stockholm
Helena Malmsten, Kungsängen


Vad heter museet? (Mars 2019)

Rätt svar: Skansen

Vinst: 2 fribiljetter till Skansen

Vinnare:
Yvonne Murman, Stockholm
Åsa von Delwig, Vällingby
Juhani Jeminen, Hallstavik
Carl Michael Jendesten, Bandhagen
Marie Carlquist, Södertälje

Merja Lahtinen, Solna
Katarzyna Surma, Sundbyberg
Riikka Tillja, Rönninge
Johan Nilsson, Norrtälje
Kerstin Nilsson, Brandbergen

Seija Eklund, Märsta
Mirjami Bouterfas, Kista
Philip Grudziecki, Järfälla
Sukran Asran Nilsson, Hägersten
Benny Lennart Kalmerlind, Täby

Maria Aalto, Skogås
Mikaela Kauppinen, Tungelsta
Fredrik Rosenqvist, Huddinge
Peter Engberg, Vällingby
Hans-Olof Embäck, Åkersberga


Vad kallas modellen? (Februari 2019)

Rätt svar: Matpyramiden

Vinst: 2 fribiljetter till Skansen

Vinnare:
Lena Åkesson, Dalarö
Per Sandinger, Sollentuna
Britt-Marie Möller, Hägersten
Lars Lindström, Sundbyberg
Eva Öhrby, Skärholmen

Susanna Ocklind, Skarpnäck
Hugo Ahlenius, Spånga
Susanna Stenvall, Hägersten
Einor Granath, Kungsängen
Taina Sunnarborg, Strängnäs

Jan Clevemar, Kungsängen
Angelica Lööw, Vaxholm
Henrik Ytterberg, Stockholm
Maria Taubert, Stockholm
Helena Vähörautio Wikström, Norrtälje

Max Flodén, Saltsjö-Boo
Anita Persson, Tungelsta
Yvonne Klevard, Danderyd
Kerstin Ljungblom, Spånga
Christer Bönström, Farsta


Vilken butik? (Januari 2019)

Rätt svar: Coop-butiken ligger i Vaxholm

Vinst: 2 fribiljetter till Skansen

Vinnare:
Lena Myrin, Sundbyberg
Kent Jansson, Norrtälje
Elisabeth Whass, Farsta
Kerstin Pallin, Brandbergen
Vendela Larsson, Lidingö

Johan Tempelman, Täby
Kerstin Lindberg, Rimbo
Kent Larsson, Vaxholm
Lena Carlens, Stockholm
Charlotte von Huech, Mattisudden

Marika Söderholm, Bandhagen
Alexandra Björk, Farsta
Tuula Husgafvel Hjelm, Sollentuna
Rolf Malmquist, Tynningö
Linda Sjöström, Falkenberg

Jenny Kraft, Brottby
Rolf Sundblad, Kristianstad
Anna-Kaisa Öhrgren, Sollentuna
Eva Högberg, Haninge
Ingvar Karlsson, Hägersten

Publicerad: 2019-06-17

Cookies är viktiga för att sidan ska fungera ordentligt. För att förbättra din upplevelse använder vi cookies för att komma ihåg inloggningsdetaljer och tillhandahålla säker inloggning, samla in statistik, bl.a. antal besökare, tid på hemsidan, demografi och vilka ämnen som är populärast för att optimera sidans funktionalitet. Klicka på Acceptera för att acceptera cookies och gå direkt till sidan. Läs mer om cookies.